Ubrania dla bliźniąt – czy warto kupować podobne sukienki dla dziewczynek-bliźniaczek? 0
Ubrania dla bliźniąt – czy warto kupować podobne sukienki dla dziewczynek-bliźniaczek?

Bliźnięta (szczególnie jednojajowe) od zawsze stanowiły ciekawostkę dla otoczenia. To zaskakujące, że natura potrafi stworzyć dwie niemalże identyczne osoby! Jednak w takim przypadku u wielu mam budzą się wątpliwości, jak ubierać rodzeństwo, by nie wpłynąć negatywnie na rozwój dzieci.

 

Na co powinnaś zwrócić uwagę przy tworzeniu stylizacji dla bliźniaczek? Czy ciągłe ubieranie ich w identyczne zestawy może być dla nich szkodliwe? Czy wręczenie maluchom w prezencie tego samego modelu dziewczęcej sukienki to dobry pomysł? Czytaj dalej!

 

Wady i zalety identycznego ubierania bliźniaczek

Jeśli jesteś matką bliźniąt, być może odruchowo sięgasz dla nich po takie same ubrania. Nic dziwnego. Skoro masz już sprawdzone stroje, które się świetnie noszą i łatwo je utrzymać w czystości, zakładasz je obojgu dzieciom. To naturalne, że dbasz o ich komfort i bezpieczeństwo. Ponadto bardzo często jednakowe ubranie dzieci to także sposób na wzmacnianie ich więzi i podkreślenie wyjątkowości rodzeństwa.

 

Jednak identyczna garderoba bliźniąt ma również kilka wad, które mogą wpłynąć na Wasze codzienne funkcjonowanie. Po pierwsze otoczenie może mieć problem w rozróżnieniu Twoich dzieci. Ty, jako matka, znasz je najlepiej i doskonale wiesz, która córka to Ania, a która Marysia. Niestety pozostała część rodziny i znajomych niekoniecznie jest w stanie tak szybko je rozróżnić i zwyczajnie mogą pomylić imiona. Na dłuższą metę może to być dla dzieci irytujące i powodować u nich frustrację.

 

Po drugie identyczne ubranie może potęgować efekt „spajania bliźniąt”. Co to znaczy? Skoro rodzeństwo wygląda identycznie, to otoczenie może zacząć traktować je jako jedną osobę. To duży błąd, ponieważ dzieci mają odrębne, często zupełnie różniące się charaktery. Te same zestawy ubrań mogą być dla innych sygnałem, że bliźnięta są identyczne pod każdym względem – również upodobań i charakteru – a to może mieć negatywne skutki dla rozwoju dzieci.

 

Zatem identyczne ubieranie bliźniaczek nie jest złym sposobem na tworzenie dla nich garderoby pod warunkiem, że zachowasz umiar i uszanujesz indywidualność swoich dzieci. Jednak są pewne sytuacje, w których powinnaś zatrzymać się i zastanowić, czy takie same stylizacje to dobry pomysł.

 

Kiedy takie same stylizacje dla bliźniąt mogą być dla nich niekorzystne?

  • Gdy czujesz dużą presję społeczną na tego typu ubranie i często jej ulegasz.
  • Gdy ubierasz dzieci w podobne ubrania mimo ich wyraźnego sprzeciwu.
  • Gdy kupujesz tylko zdublowane komplety ubrań i zakładasz je dzieciom zawsze w tym samym czasie.
  • Gdy przebierasz oboje dzieci, chociaż ubrudziło się tylko jedno z nich.
  • Gdy wyrzucasz dwie sztuki tego samego ubranka mimo uszkodzenia tylko jednego.

 

Zauważyłaś choć jeden z tych sygnałów? Jeśli tak, to czas przyjrzeć się całej garderobie dziecięcej. Co możesz zrobić, aby nie zaszkodzić swoim dzieciom?

 

Jak tworzyć zestawy ubrań dla bliźniąt? Najlepsze pomysły

Jest kilka sposobów na to, by stworzyć ciekawą garderobę dla rodzeństwa z użyciem identycznych zestawów ubrań, jednocześnie szanując indywidualność dzieci. Jakie to sposoby?

  • Postaw na jeden element odróżniający. Może to być czapka, bransoletka, skarpetki, pasek itd.
  • Mieszaj gotowe zestawy ubrań. Dzieci nie muszą nosić wszystkich ich elementów w tym samym czasie. A jakie to daje pole do tworzenia nowych stylizacji!
  • Podoba Ci się fason np. sukienki dla dziewczynki? Kombinuj z kolorami. Przecież nie muszą być one identyczne.
  • Pamiętaj, że to dzieci będą nosić te ubrania, dlatego pozwól im zdecydować, co chcą założyć danego dnia.
  • Uszanuj indywidualność dzieci. Każde z nich zapewne ma swoje preferencje, np. Ania lubi kolor różowy, a Marysia czerwony. Nie zmuszaj ich do noszenia ubrań, które im się nie podobają. W końcu styl ubioru często służy także do podkreślania własnej osobowości.

 

Czasami Twoje maluchy chcą się ubrać identycznie, a kiedy indziej zupełnie nie. I to jest normalne! Najważniejsze to słuchać ich potrzeb, a nie sugerować się opinią otoczenia.

 

Ubrania jako prezenty dla bliźniaczek. Jakie sukienki dla dziewczynek wybrać?

Masz w bliskim otoczeniu mamę bliźniaczek i chciałabyś zrobić dzieciom niespodziankę w formie sukienek dla dziewczynek, ale nie wiesz, co wybrać? Zastanawiasz się, czy to na pewno dobry pomysł? Kupienie różnych modeli może wywołać kłótnię między dziećmi, natomiast identyczne kreacje mogą sprawić im przykrość. Co zrobić w takiej sytuacji?

 

Najlepiej zapytać rodzica obdarowywanych dziewczynek. Mama najlepiej zna kształtujący się gust małych modniś i podpowie Ci, które sukieneczki dla dziewczynek im się spodobają oraz w jakich kolorach wybierać kreacje. Doradzi także, czy lepiej postawić na identyczne, czy różne modele. Dzięki temu na pewno trafisz z prezentem!

 

Jeśli chodzi o ubiór bliźniąt, najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Zachowanie go podczas komponowania wraz z dziećmi codziennych stylizacji pozwoli Wam na wyrobienie właściwych nawyków, które zaowocują w przyszłości.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium