Dlaczego warto bawić się z dzieckiem w przebieranki? 0
Dlaczego warto bawić się z dzieckiem w przebieranki?

Twoja córka znów prosi Cię o założenie ulubionej sukienki dla dziewczynki i wspólną zabawę w damy dworu? Otrzymałaś zaproszenie na kolejną udawaną herbatkę w towarzystwie lalek i misiów? A może właśnie szykujecie się na kolejną wyimaginowaną wyprawę po indiańskie skarby? 

 

Choć zabawy w przebieranki mogą być dla Ciebie męczące, to bardzo ważna część rozwoju dziecka, którą warto pielęgnować! Dowiedz się, jaki wpływ na malucha ma wspólnie spędzony czas przy przebieraniu w ulubione postacie.

 

Pobudzenie kreatywności

Zabawy w przebieranki nie wymagają profesjonalnych kostiumów do tego, by przenieść się w wyimaginowany świat dziecka. Oczywiście, jeśli kupiłaś wcześniej strój superbohatera czy księżniczki, nic nie stoi na przeszkodzie, by go wykorzystać. Jednak nie zniechęcajcie się, jeżeli brak Wam poszczególnych elementów. 

 

Peleryną superbohatera może być ulubiony ręcznik, a kreacją księżniczki – elegancka sukienka dla dziewczynki! Za koronę może robić zwykła opaska do włosów z doczepionymi, bogato zdobionymi spinkami. Jak widzisz, wszystko to kwestia wyobraźni! Dodatkowo takie wymyślanie strojów „z niczego” pobudza kreatywność, co na pewno dobrze wpłynie na dziecko w przyszłości.

 

Wspieranie komunikacji

Podczas zabawy w przebieranki Twoje dziecko coraz śmielej zacznie Ci opowiadać o tym, kim jesteście, co aktualnie robicie, gdzie się znajdujecie, jak ma wyglądać strój (czy chce założyć kombinezon, a może jednak sukienkę dla dziewczynki) itd. W ten sposób za pomocą języka będzie przedstawiać swoje wyobrażenia i myśli, a to pozytywnie wpłynie na rozwój mowy oraz naukę używania właściwych słów i poprawnej gramatyki.

 

Zachęcenie do aktywnego rozwiązywania problemów i zwiększanie decyzyjności

Przy każdej zabawie przebierankowej zawsze jest pewien cel, który dziecko chce osiągnąć – złapanie złodzieja, obrabowanie banku, rządzenie krajem, zdobycie skarbu itd. Wszystko to wymaga jednak opracowania planu działania oraz scenariusza wydarzeń. 

 

Takie zmagania doskonale wpłyną na rozwój podstawowej umiejętności u dziecka, jaką jest rozwiązywanie problemów. Co więcej, oddając mu inicjatywę, wspierasz także jego decyzyjność, co będzie miało ogromne znaczenie w jego dorosłości.

 

Budowanie umiejętności społecznych

Dzieci uwielbiają bawić się w przebieranki i razem ustalać fabułę całej zabawy. Czasem pochłania ich to bez reszty na tyle, że rodzice mają nawet chwilę na wypicie ciepłej kawy i odpoczynek. 

 

Poza tym takie działanie w grupie uczy maluchy współpracy, empatii i sztuki kompromisu, aby pomysły wszystkich uczestników stały się jedną wspaniałą przygodą. To naprawdę wymaga nie lada umiejętności, by się dogadać i stworzyć wspólną wizję zabawy! Szczególnie gdy jedno w swojej sukience dla dziewczynki chce być księżniczką, a drugie planuje misję szpiegowską. ;)

 

Zwiększanie poczucia własnej wartości

W jaki sposób przebieranki z użyciem np. sukienek dla dziewczynek mogą wpłynąć na poczucie wartości Twojej córki? Podczas takiej zabawy dziecko ma moc sprawczą. To ono kontroluje sytuację i decyduje, co będzie działo się dalej. Dzięki temu buduje się jego wiara w siebie oraz świadomość, że jego wybory mają znaczenie. 

 

Twórzcie wspólne wspomnienia przy przebierankach

Angażujące zabawy przebierankowe to nie tylko wsparcie rozwoju dziecka, ale również doskonały sposób na tworzenie pięknych wspomnień. Choć teraz możesz być zmęczona ciągłym zakładaniem nowych kostiumów i sukienek dla dziewczynek imitujących kreacje księżniczek, za kilka lat może Ci zabraknąć tych wspólnych przebieranek i przygód. Dlatego, gdy otrzymasz zaproszenie na kolejną herbatkę z misiami, zgódź się – w przyszłości będziecie to miło wspominać!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium