Najczęstsze błędy popełniane w pielęgnacji ubrań 0
Najczęstsze błędy popełniane w pielęgnacji ubrań

Właściwe pranie, suszenie i prasowanie ubrań pozwalają nie tylko dłużej korzystać z ulubionych zestawów, ale to przede wszystkim duża oszczędność – wody, energii elektrycznej oraz pieniędzy. Dzięki wprowadzeniu zaledwie kilku zmian skorzysta zarówno Twój portfel, jak i środowisko naturalne. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów przy pielęgnacji garderoby, a tym samym nie skracasz życia ulubionych sukienek czy bluzek.

 

Niby wiesz, że pranie należy segregować, używać odpowiednich środków piorących itd. Jednak nikt nie jest doskonały i każdemu zdarzy się popełnić błąd np. wrzucając czerwoną skarpetkę do białego prania. Ważne jest, by ta jedna pomyłka nie stała się nawykiem. 

 

Dowiedz się, jakie są najczęściej popełniane błędy przy pielęgnacji ubrań dziecięcych i nie tylko. Czytaj dalej!

 

Ignorowanie metek

Niech pierwszy rzuci nożyczkami ten, kto nigdy nie uciął ani jednej metki przy kupionym ubraniu, np. sukience dla dziewczynki. Często ten mały skrawek materiału potrafi być naprawdę irytujący podczas noszenia, dlatego mamy pozbywają się go z ubrań. Niestety jest to duży błąd!

 

Bądźmy szczerzy – nie jesteś w stanie zapamiętać wszystkich zaleceń dotyczących prania, suszenia i prasowania każdej części garderoby dziecka. Na metce znajduje się informacja dotycząca właściwej pielęgnacji sukieneczki dla dziewczynki i pozostałych ubranek dziecięcych. Dzięki temu, gdy przychodzi pora na wyczyszczenie kreacji, wiesz, jaki program i temperaturę dobrać, aby ubranie mogło bez szwanku przetrwać cały proceder.

 

Za dużo lub za mało detergentów

Choć informacja dotycząca zalecanej ilości środka piorącego znajduje się na każdym opakowaniu detergentu, wiele osób sypie go do pralki „na oko”. Niestety, zbyt mała lub zbyt duża miarka może mieć ogromny wpływ na dalszą kondycję ulubionych sukienek dla dziewczynek i pozostałych ubranek. Jeżeli należysz do tej grupy osób, koniecznie zastosuj się do zaleceń i dozuj właściwą ilość proszku do prania i płynów.

 

Poza tym nadmiar środka piorącego może spowodować niedostateczne wypłukanie detergentu z ubranka dziecięcego. Takie działanie na dłuższą metę kończy się powstawaniem odbarwień i zwiększeniem podatności na niszczenie garderoby dziecka. Poza tym niewypłukane środki mogą być przyczyną wysypek oraz podrażnień skóry szczególnie u maluszków! Dodatkowe płukanie natomiast to kolejne koszty wody i energii, a wystarczy tylko właściwie dozować proszek!

 

Złe dopasowanie środków piorących

„Mam tylko proszek do białego, ale wsypię go do ciemnych ubrań. Co może się stać?”. Cóż, nie bez powodu powstaje kilka wersji detergentów! Każdy z nich zawiera odpowiednie enzymy, składniki pielęgnujące oraz środki powierzchniowo czynne, które mają nie tylko skutecznie pozbyć się plam, ale również zadbać o czyszczoną garderobę. 

 

Co zatem może się stać? Proszki do jasnych tkanin zawierają silniejsze detergenty oraz związki wybielające. Zatem jeśli wrzucisz go do np. do ciemnych sukienek dla dziewczynek, mogą szybciej stracić głębię koloru. Dlatego staraj się dobierać właściwe detergenty do rodzaju prania.

 

Zbyt wysoka temperatura

Zrozumiałe jest, że podczas czyszczenia brudnych ubrań chcesz również pozbyć się z nich drobnoustrojów i innych bakterii. Jednak ustawienie temperatury wyższej niż jest to zalecane przez producenta może znacząco skrócić żywot ulubionych kreacji i sukienek dla dziewczynek. Zbyt wysoka temperatura ma ogromny wpływ na strukturę materiału, który może się bardzo osłabić lub wręcz skurczyć! Dlatego nie ryzykuj i lepiej ustawiaj niższe wartości podczas prania.

 

Pranie rzeczy na prawej stronie

Niby taka prosta rzecz, a wiele osób o niej zapomina. Pranie na lewej stronie chroni ubranka i sukienki dla dziewczynek przed zbytnim odbarwieniem, zniszczeniem nadruków oraz oderwaniem wystających aplikacji (np. wszytych cekinów lub perełek). Dlatego od teraz, zanim wrzucisz coś do pralki – sprawdź, czy jest wywrócone na lewą stronę!

 

Zbyt częste pranie

Oczywiście w tym podpunkcie nikt nie zachęca do porzucenia higieny garderoby! Jednak niektóre rodzaje tkanin można spokojnie czyścić rzadziej bez straty na wyglądzie i jakości ubrania. Chodzi tutaj przede wszystkim o jeans oraz wełnę. 

 

Dla tych materiałów im rzadszy kontakt z wodą, tym lepiej. Ponadto ubrania wykonane z tych tkanin świetnie reagują na wietrzenie oraz wymrażanie (choć tutaj należy zachować ostrożność, bo może to wpłynąć na elastyczność włókien). Jeśli zatem w szafie Twojego dziecka znajdzie się wełniany sweter czy jeansowa sukienka dla dziewczynki, dwa razy zastanów się, czy na pewno musi ona wylądować w pralce.

 

Czyszczenie pralki

Pranie wykonujesz regularnie co kilka dni. A kiedy ostatnio wyczyściłaś samą pralkę…? Niestety to częsty błąd wielu osób. Sprzęt również należy regularnie czyścić i to nie tylko sam bęben oraz gumę, ale także szufladę na proszek, rury oraz odpływ. W tym celu możesz wykorzystać specjalne preparaty albo naturalne środki czyszczące (ocet, kwas cytrynowy, soda oczyszczona itd.). Takie czyszczenie wykonuj przynajmniej raz na miesiąc, a Twoje pranie będzie na pewno zawsze czyste.

 

Jak widzisz, jest jeszcze wiele błędów, jakie możesz popełnić podczas pielęgnacji ubrań. Na szczęście nie są one trudne do wyeliminowania, a zmiana nawyków może Ci dać wymierne korzyści. Od teraz, zanim nastawisz pranie, pomyśl o tym!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium