Styl ubioru to inaczej określony sposób łączenia części garderoby w jedną stylizację. Dzięki temu, że znasz koncepcję danego stylu, wiesz, jaki dodatek będzie pasował np. do wybranej sukienki dla dziewczynki, i jak stworzyć odpowiednią kompozycję. Niekiedy jednak warto złamać zasady, by stworzyć coś zupełnie niepowtarzalnego i olśniewającego.
Czym jest styl?
Wiele osób lubi ubierać się zgodnie z zasadami wybranego stylu. Ten sposób nie tylko ułatwia odzieżowe zakupy, ale również pozwala znacznie oszczędzić czas podczas wybierania stylizacji na co dzień. Większość elementów garderoby do siebie pasuje, więc swobodnie można je ze sobą łączyć bez tracenia energii na wymyślenie nowego zestawu.
Jednak moda to nie jest pojęcie mierzone od linijki (choć w jej przypadku można powiedzieć „od miarki krawieckiej”). Nie lubi sztywnych schematów, wymyka się im i tworzy zupełnie nowe kompozycje, od których powstają kolejne rodzaje stylów. Właśnie to jest jej kwintesencją i dlatego czasem warto złamać zasadę, by później móc zostać zapamiętanym na długo.
Według słownika języka polskiego PWN styl to „zespół cech charakterystycznych dla sztuki jakiejś epoki, jakiegoś regionu lub twórcy”. Można go spotkać m.in. w:
- dziełach sztuki,
- architekturze,
- malarstwie,
- literaturze,
- rzeźbie,
- muzyce,
- przedmiotach użytkowych,
- modzie.
Jakie wyróżniamy style modowe?
Rodzajów stylów jest bardzo dużo i nie sposób wymienić wszystkich, jednak do takich najbardziej bazowych i popularnych zaliczają się:
- formalny i casual,
- preppy,
- folk;
- etno,
- boho,
- retro,
- paryski,
- klasyczny,
- hippie,
- sportowy,
- romantyczny,
- rockowy,
- vintage,
- glamour.
Chcesz poznać je bliżej? O tych i wielu innych stylach przeczytasz na naszym BLOGU. W naszym asortymencie znajdziesz także wiele sukienek dla dziewczynek, które dopasujesz do ulubionego stylu dziecka. Zobacz teraz najnowszą kolekcję i przejdź do zakładki NOWOŚCI!
Styl a moda – podobieństwa i różnice
Pozostaje pytanie, czy w takim razie styl i moda to te same pojęcia? Nie do końca, choć przez niektórych są używane zamiennie.
Moda jest dynamiczna i bardziej powszechna. Modne ubranie to takie, które określa się jako nowe i jednocześnie odzwierciedlające nowoczesność. Jednak jeśli jakiś sposób ubioru (np. hiszpanka – sukienka dla dziewczynki) rozpowszechni się szybko i będzie z niego korzystać wiele osób, jest duże prawdopodobieństwo, że nie przetrwa on na długo. Wynika to z tego, że po pierwsze, niszczy to indywidualizm jednostki, a po drugie podtrzymanie zainteresowania wymaga ciągłych zmian. To nieustanne gonienie króliczka, gdzie największą frajdę sprawia sama gonitwa, a nie główny cel.
Styl w porównaniu do mody jest bardziej unikatowy, reprezentuje tożsamość i osobowość użytkownika ubrania. Ponadto jest także niezależny od czasu – to od Ciebie zależy, jak długo będziesz zakładała dziecku ulubioną stylizację, np. sukienkę dla dziewczynki. Tutaj liczy się przede wszystkim kreatywność i odwaga w tworzeniu zestawów ubrań.
Nie można jednak oddzielać tych pojęć grubą kreską, ponieważ bez mody nie byłoby stylów i odwrotnie. Czasem jednak trzeba złamać zasadę ubioru, by pojawiło się coś nowego i jednocześnie stałego.
Czy przełamywanie schematów ubioru ma wpływ na rozwój dziecka?
Od samego początku dziecko uczy się życia w gotowym schemacie społecznym. Ma określone zasady zachowania oraz role, które musi przyswoić, by zostało zaakceptowane w społeczeństwie. Jednak ciągłe przestrzeganie reguł zabija kreatywność, indywidualizm oraz poczucie sprawczości jednostki. Dlatego dobrze maluchowi pokazać, że w niektórych przypadkach warto nagiąć panujące zasady.
Tworzenie dziecięcej garderoby to idealna okazja do tego! Wspólne komponowanie stylizacji, rozmowy o zasadach ubioru oraz próby tworzenia własnych zestawów przy użyciu np. sukienki dla dziewczynki, pozwolą dziecku zrozumieć panujące reguły, a jednocześnie dadzą odpowiednie pole do wyrażenia swojej osobowości. Dodatkowo takie działanie będzie wspierało rozwój poczucia własnej wartości oraz decyzyjności.
Kiedy można złamać zasady stylu?
Zasady są po to, żeby je łamać, jednak nie zawsze wypada to robić. Savoir-vivre ubioru dokładnie określa fasony, długości i kolory, jakie powinny zostać założone w określonej sytuacji, np. nikt nie założy różowego stroju na pogrzeb. Właściwy ubiór to oznaka szacunku wobec miejsca, sytuacji lub osoby. I choć dzieci często są w tym przypadku bardziej ulgowo traktowane, to od samego początku powinny uczyć się granic w modzie.
To kiedy najlepiej można eksperymentować z ubiorem? Jeśli chcesz nieco poszaleć przy stylizacjach, wybierz do tego modę codzienną. W przypadku tego rodzaju strojów nie ma tylu obowiązujących zasad, więc można nieco wyluzować i poszaleć z wyglądem.
Świetną okazją będą także imprezy typu bale, urodziny lub przyjęcia. Jednak nie próbuj tego na uroczystościach rodzinnych – chyba że bardzo chcesz pokłócić się z ulubioną ciocią.
Łączenie niepasujących wzorów – jak to robić z głową?
Czy jeżeli wybrałaś dla dziecka kropkowaną sukienkę dla dziewczynki, oznacza to, że teraz cała stylizacja musi być w jednolite kropki? Może, ale nie musi. Są pewne patenty, dzięki którym niepasujące na pierwszy rzut oka wzory dadzą wspólnie naprawdę intrygujący efekt.
Gładkie elementy ze wzorzystymi połączysz za pomocą jednego wspólnego koloru. Jeśli jednak liczysz na efekt kontrastu, dopasuj ubrania w odcieniach komplementarnych, korzystając z palety barw. Te zasady dotyczą także pasków i monochromatycznych wzorów.
Przy kombinacji dwóch różnych wzorów staraj się wybierać takie, które nie będą z tej samej kategorii lub w tym samym rozmiarze. Przykład? Jeśli chcesz zestawić ze sobą np. dwa wzory kwiatowe, niech jeden z nich będzie mniejszy lub połącz je tym samym kolorem. Dzięki temu unikniesz efektu niedopasowania.
Teraz już wiesz, kiedy możecie sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa. Nie pozostaje nic innego, jak przejść do dzieła! Powodzenia!