Len na nowo wraca na modowe salony! To materiał, z którego coraz częściej wykonuje się letnie dziecięce ubranka, w tym także sukieneczki dla dziewczynek. Nic dziwnego – ze względu na swoją strukturę i właściwości len to bardzo użyteczna tkanina. Nadaje ubraniom lekkiego i niepowtarzalnego charakteru.
Jaka jest historia lnianych ubrań? Co warto wiedzieć na temat pielęgnacji sukienek dla dziewczynek z tego materiału? Co zrobić, by mogły służyć w dobrej kondycji przez długi czas? Na jakie okazje założysz dziecku taką garderobę? Czytaj dalej!
Len – naturalna tkanina o długiej historii
Tkaninę lnianą wytwarza się z lnu. Jest to roślina jednoroczna, rosnąca w strefie klimatu umiarkowanego, która wykorzystywana jest nie tylko do produkcji materiału. Przerabiana jest także na olej, papier, używa się jej do produkcji leków, suplementów diety oraz pasz dla zwierząt. Najpopularniejszą odmianą jest len zwyczajny (łac. Linum usitatissimum).
Można powiedzieć, że len towarzyszy człowiekowi niemal od początków istnienia ludzkości. Pierwsze znalezione sznurki wykonane z lnu sięgają czasów neolitycznych. Bardzo dużą popularność tkanina ta zyskała w starożytnym Egipcie, gdzie służyła jako ubrania, płótna dekoracyjne, a nawet jako bandaże do mumifikacji zwłok. Największy rozwój produkcji materiałów z lnu nastąpił w XIX w. za sprawą odkrycia metody przędzenia włókna lnianego na mokro.
Choć wytworzenie tkaniny lnianej trwa bardzo długo, to jednocześnie jest to proces przyjazny dla środowiska. Uprawa lnu należy do najbardziej ekologicznych, a w trakcie produkcji tkaniny nie używa się żadnych chemikaliów. Ponadto materiał ten jest w całości biodegradowalny, ma więc znikomy wpływ na środowisko w porównaniu do innych tkanin dostępnych na rynku.
Zalety i wady lnianych sukienek dla dziewczynek
Lniane ubrania, w tym także sukieneczki dla dziewczynek, przeżywają obecnie swoją drugą młodość. Obok bawełny to jeden z najczęściej wybieranych materiałów na ubranka dziecięce na lato.
Dlaczego lniane sukienki dla dziewczynek są tak cenione przez mamy?
- Ze względu na naturalne pochodzenie i luźny splot tkaniny z lnu są przewiewne. To bardzo ważny aspekt ze względu na delikatną skórę dziecka, która potrzebuje dostępu powietrza, aby zapobiec odparzeniom.
- Len ma właściwości hipoalergiczne i antyseptyczne, co jest szczególnie istotne w przypadku małych alergików oraz astmatyków.
- Lniane ubrania są trwałe i odporne na rozciąganie oraz wysokie temperatury. Kto ma małe dziecko, ten wie, że podczas zabawy może się wydarzyć wszystko. Lniana sukienka dla dziewczynki z dużym prawdopodobieństwem przetrwa niejedno spotkanie.
- Len jest odporny na zabrudzenia, a powstałe na nim plamy łatwo można usunąć.
- Tkanina z lnu nie przepuszcza promieniowania UV oraz daje uczucie chłodu.
- Lniane ubrania są delikatne i przyjemne w dotyku, a każde pranie pogłębia ten efekt.
Czy len ma wady? Oczywiście, że tak! Możemy do nich zaliczyć:
- gniecenie się (Lniane ubranie potrafi się pognieść, po prostu wisząc na wieszaku. Wiele osób jednak ceni fakt gniecenia się lnianych tkanin. Dlatego produkuje się z nich nawet sukienki dla dziewczynek. Zagniecenia sprawiają, że stylizacja jest bezpretensjonalna i świadczą o naturalności materiału.);
- kurczenie się w praniu (Len wymaga odpowiedniej pielęgnacji, inaczej potrafi w mgnieniu oka zmienić swoje rozmiary na znacznie mniejsze.);
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co zrobić, aby lniane ubrania zachowały swoje właściwości na długi czas.
Jak dbać o lniane sukieneczki dla dziewczynek?
Pranie
Nadszedł czas, by uprać lnianą sukienkę dla dziewczynki? Możesz to zrobić ręcznie lub w pralce. Aby nie zniszczyć ubrania, nastaw niską temperaturę (max. 40 st. C) oraz wirowanie na wolnych obrotach. Najlepiej wybierz do tego program do delikatnych tkanin. Nie wyżymaj ani nie wykręcaj tkaniny. Pamiętaj, aby nie wypełniać bębna po brzegi – dobrze, aby ubrania z lnu mogły swobodnie się poruszać w pralce.
Jeśli chodzi o środki piorące, wybieraj takie, które nie zawierają chloru oraz innych wybielaczy. Nie używaj także zmiękczających płynów do płukania. Może to spowodować osłabienie struktury włókna, a przez to łatwiejsze niszczenie materiału.
Suszenie
W przypadku tkanin lnianych zapomnij o używaniu suszarki bębnowej. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do skurczenia się ubrania. Wypraną, jeszcze wilgotną lnianą sukienkę dla dziewczynki najlepiej po prostu strzepnąć i równomiernie rozwiesić. Zabierz ją ze słońca od razu po wyschnięciu, aby nie przesuszyć włókien, które mogą stać się przez to bardziej kruche.
Prasowanie
Ze względu na właściwości lnu jego prasowanie to prawdziwe wyzwanie. Proces ten przeprowadź na lekko wilgotnym ubraniu. Jeśli używasz żelazka, odwróć lnianą kreację na lewą stronę lub zrób to przez dodatkowy materiał – unikniesz efektu świecenia materiału. Najłatwiejszym sposobem na prasowanie lnu jest użycie pionowego streamera – poprzez zastosowanie pary pomaga on właściwie naciągnąć materiał.
Do jakich stylizacji włożyć lnianą sukienkę dziewczęcą?
Lniana sukienka dla dziewczynki jest chętnie wybierana szczególnie do codziennych, letnich stylizacji. Surowość i mięsistość materiału, przewiewne właściwości oraz naturalne zagniecenia doskonale komponują się z wakacyjną aurą. Do tego skórzane sandałki, pleciona torebka oraz słomkowy kapelusz i masz gotową kreację dla dziecka, w której będzie jej przewiewnie i wygodnie podczas różnych okazji.
Sukieneczki dla dziewczynki wykonane z tego materiału są także chętnie wykorzystywane do słowiańskich stylizacji. Nic dziwnego – forma wykonania oraz naturalność idealnie wpasowują się w tematykę tego stylu. Jeśli zatem planowałaś wypróbować taki sposób ubierania Twojej córki, śmiało wybierz lnianą sukienkę dla dziewczynki.