Sukienki dla dziewczynek dawniej i dziś 0
Sukienki dla dziewczynek dawniej i dziś

Sukienka to rodzaj ubrania stosowany niemal od początku istnienia ludzkości. Co ciekawsze, w przypadku dzieci kreacja ta zazwyczaj nie określała płci, bo nosili ją zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Dziś konstrukcje sukienek wyglądają nieco inaczej i obecne fasony oraz materiały różnią się od ich historycznych odpowiedników. Choć w wielu przypadkach można powiedzieć, że na szczęście!

 

Wyruszmy więc w historyczną podróż po dawnej dziecięcej modzie. Nie będziemy się jednak cofać aż do starożytności, ale zaczniemy od XVIII wieku.

 

Dawne sukienki dla dziewczynek… i nie tylko!

Moda XVIII i XIX wieku

W XVIII, XIX i jeszcze na początku XX wieku sukienka dziecięca nie była odgórnie przypisywana do płci. Wynikało to z faktu, że przez pierwsze lata życia dziecko przebywało głównie z matką, dlatego „należało ono do świata kobiet”. Poza tym taka koszulo-sukienka była praktycznym ubiorem przy obsłudze dziecka, z możliwością łatwego przebrania w razie potrzeby.

 

Gdy jednak popatrzysz na stare fotografie, jak możesz rozpoznać, czy jest na nim chłopiec, czy dziewczynka? W tym przypadku nie należy sugerować się stylizacją, a… akcesoriami. Dziewczynki pozowały najczęściej z bukietem kwiatów lub lalką, chłopcy natomiast trzymali w rękach biczyk, bębenek lub szablę.

 

W taki sposób ubierano dzieci do 5. roku życia. Gdy dziecko osiągało ten wiek, uważano, że powinno ono zacząć zachowywać się i wyglądać dojrzalej. Zatem wygodna koszulo-sukienka zastąpiona była kreacjami z krezami, gorsetami, rusztowaniami pod suknią i piętrowymi perukami. Od wtedy też ubiór określał płeć, więc sukienki pozostawały tylko dla dziewczynek.

 

W XVIII i XIX wieku dzieci miały wyglądać jak „mali dorośli” – dostojnie i dystyngowanie. Dla maluchów oznaczało to jednak krępowanie ruchów i brak wygody, bo sukienki dla dziewczynek były sztywne, mocno opięte i wyraźnie podkreślające (a wręcz czasami nadające) kształty. Małe damy nosiły pod sukienką gorsecik, a wielowarstwowy dół opierał się na stalowym stelażu. Fryzury były równie efektowne. Często były to konstrukcje tworzone z użyciem drutu i włosia, które dodatkowo ozdabiano piórami, wstążkami, a nawet kamieniami szlachetnymi. W takim zestawie nie było mowy o swobodnej zabawie.

 

A w jakich kolorach ubierano dziewczynki? W XVIII i XIX wieku barwą przypisywaną do tej płci był… niebieski! Nawiązywał on do Maryi, z którą miały utożsamiać się małe panienki. Róż i czerwień kojarzono natomiast z krwią Chrystusa, dlatego w te odcienie częściej ubierano chłopców. Trend ten odwrócił się dopiero w XX wieku i w tej postaci trwa właściwie do dziś.

 

XX-wieczna rewolucja

Moda w sukienkach dla dziewczynek zaczęła zmieniać się dopiero w czasach międzywojennych. Do lamusa odchodziły sztywne gorsety i długie kreacje. Popularność zdobywały praktyczność, swoboda i wygoda użytkowania. Coraz rzadziej też ubierano w nie małych chłopców. 

 

Jak zatem wyglądały sukieneczki dla dziewczynek w XX wieku? Były to proste z kreacje tzw. karczkiem, w jasnych kolorach z dodatkiem delikatnych haftek, o długości powyżej kolana. Rzadko kiedy zawierały bufki, marszczenia czy falbanki – miały być łatwe w obsłudze oraz w utrzymaniu czystości. Aby sukienka mogła dłużej posłużyć, z przodu zabezpieczano ją fartuszkiem. 

 

Głównym tematem przewodnim sukienek dla dziewczynek, w tym nastolatek, była skromność kreacji. W latach 20. szczególnie modne były fasony z obniżoną talią, którą podkreślał dodatkowo pasek. Lata 30. to okres dłuższych i bardziej dopasowanych modeli. Jako dodatek służyły doczepiane kołnierzyki. Na szczególne okazje można było włożyć ozdobniejszą sukienkę w stylu romantycznych krynolinek. Przez pewien czas szalenie modne były też tzw. sukienki marynarskie.

 

W tamtym okresie zwracano szczególną uwagę na materiały, z których wykonywane były sukienki dla dziewczynek. Letnie kreacje najczęściej były szyte z takich tkanin jak bawełna czy len, natomiast zimą wybierano wełniane. Gwarantowały one właściwą przewiewność oraz utrzymanie ciepła. 

 

Nowoczesna moda sukienek dla dziewczynek. Co się zmieniło?

Dawniej sukienki dla dziewczynek były szyte ręcznie, najczęściej przez matki. Obecnie rozwój technologii szwalnictwa oraz szersza dostępność materiałów pozwala niemal na nieograniczone możliwości w tworzeniu wyjątkowych fasonów dla małych modnisi. Dzięki temu dzieci mogą przebierać w wielu mniej lub bardziej zdobionych modelach zarówno na specjalne okazje, jak i na codzienne wyjścia. 

 

W XXI wieku liczy się nie tyle wygląd, ile wygoda i bezpieczeństwo noszenia. Dziecko powinno poruszać się swobodnie w wybranej sukience dla dziewczynki, a materiał oraz szycie nie może wywoływać podrażnień wrażliwej skóry. Dlatego nadal stosuje się naturalne tkaniny, jednak często zawierają one także domieszki innych sztucznych tworzyw. Dzięki temu sukienki nabierają nowych właściwości, a ubiór jest trwalszy i łatwiejszy do utrzymania w czystości.

 

W Zoya Fashion znajdziesz mnóstwo propozycji sukienek dla dziewczynek, w których Twoja córka będzie się czuła modnie i komfortowo. Zobacz naszą najnowszą kolekcję inspirowaną dawnymi trendami teraz!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium