Bezpieczeństwo ubranek dla dzieci – jakie certyfikaty musi mieć odzież dziecięca i jakie wymagania powinna spełniać? 0
Bezpieczeństwo ubranek dla dzieci – jakie certyfikaty musi mieć odzież dziecięca i jakie wymagania powinna spełniać?

Jak każda mama chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej. Dlatego zawsze kupujesz sukienki dla dziewczynek oraz pozostałe ubranka, zwracając uwagę na staranność ich wykonania oraz skład materiałów. Jednak jeśli chcesz zapewnić córeczce najwyższe bezpieczeństwo, zwróć uwagę na jeszcze jeden aspekt – certyfikaty i atesty.

 

Co to jest certyfikat bezpieczeństwa produktu i w jakim celu się go wydaje? Jakie atesty są potrzebne do tego, aby uznać dziecięce ubranko za bezpieczne? Czy wszystkie są niezbędne? Czytaj dalej!

 

Na jakie produkty dziecięce są wydawane certyfikaty?

Malutkie dziecko dopiero poznaje świat. Szczególnie na początku swojego życia używa w tym celu rączek i buzi. Aby Twój maluszek mógł w pełni i bezpiecznie się rozwijać, potrzebuje zatem sprawdzonych narzędzi, przedmiotów i otoczenia. Certyfikat i atest poświadczają, że wybrany produkt spełnia wszystkie normy, a zatem dziecko nie zrobi sobie krzywdy podczas jego użytkowania.

 

Co ciekawe, nie każdy produkt dziecięcy musi mieć certyfikat. Do zdobywania atestów zobligowani są m.in. producenci zabawek dla dzieci do 3. roku życia, jedzenia dla niemowląt czy fotelików samochodowych. Pozostałe rodzaje produktów takie jak kosmetyki do pielęgnacji, pieluszki, wózki czy właśnie ubranka dziecięce mogą ubiegać się o tzw. certyfikaty dobrowolne. Z tej możliwości chętnie korzystają ich producenci.

 

Dlaczego w ubrankach dla dzieci tak ważne są certyfikaty i atesty?

Choć w przypadku sukienek dla dziewczynek i pozostałych ubranek dla dzieci certyfikat nie jest wymagany, ich producenci często zgłaszają się do odpowiednich instytucji, a po otrzymaniu atestu chętnie z niego korzystają. Dlaczego tak się dzieje?

 

Certyfikaty w ubrankach dziecięcych potwierdzają nie tylko wysoką jakość użytych materiałów, bezpieczeństwo wykorzystanych barwników czy doskonałe wykonanie. Coraz więcej rodziców jest świadomych różnych nieetycznych działań, stosowanych przez niektórych producentów. Nie chcą oni korzystać z ich produktów, wiedząc, że np. prawa pracownicze przy ich tworzeniu były łamane. 

 

Odpowiednie oznaczenia na ubrankach gwarantują kupującym, że nabywając konkretne produkty, nie przyczyniają się do czyjejś krzywdy. Decyzje konsumenckie mają ogromny wpływ na przyszłe działania biznesowe firm, które zauważają zmieniające się trendy i starają się do nich dostosowywać.

 

Czy certyfikat certyfikatowi nierówny?

To zależy. Niektóre atesty są wymagane, aby produkty mogły pojawić się np. na rynku europejskim. Istnieją jednak ośrodki badawcze, w których firmy mogą wykupić dany certyfikat. Po pozytywnym przejściu wszystkich badań otrzymują one upragniony atest, który mogą umieścić na sprzedawanym produkcie. Dlatego należy z dystansem przyglądać się poszczególnym certyfikatom i dokładnie prześledzić je, zanim podejmie się decyzję o zakupie konkretnego ubranka, np. sukienki dla dziewczynki.

 

Rodzaje certyfikatów i atestów dla odzieży dziecięcej

Jakie zatem oznaczenia możesz znaleźć na ubrankach dziecięcych, w tym na sukienkach dla dziewczynek? Poznaj najważniejsze rekomendacje i sprawdź, co one oznaczają.

 

CE

Jeżeli widzisz ten symbol na metce ubranka, to masz gwarancję, że produkt został dokładnie przebadany i spełnia normy bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Jest to obowiązkowy certyfikat dla wszystkich wyrobów sprzedawanych na terenie UE.

 

Oeko-Tex Standard 100

Jeżeli jesteś mamą małego alergika, to jest to dla Ciebie szczególnie ważny certyfikat. Ubranka z tym oznaczeniem nie zawierają substancji uznawanych za szkodliwe i toksyczne. Należą do nich m.in.: pestycydy, formaldehyd, chlorofenol, barwniki alergizujące, zabronione barwniki azowe oraz ekstrahowane metale ciężkie. Dzięki symbolowi Oeko-Tex masz pewność, że to ubranko nie wywoła reakcji alergicznej i nie podrażni wrażliwej skóry Twojego dziecka.

 

OE 100 Standard 

Ten atest na metce ubranka oznacza, że zostało ono stworzone w 100% z bawełny organicznej.

 

Certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard)

GOTS to certyfikat, który uwzględnia cały proces produkcyjny odzieży dla dzieci – poczynając od samych surowców, na gotowym produkcie kończąc. Ważne jest w nim poszanowanie środowiska (odpowiednia gospodarka wodna, przetwarzanie surowców etc.) oraz warunki pracy podczas produkcji (legalne zatrudnienie, bezpieczeństwo pracy, odpowiednia liczba nadgodzin).

 

Otrzymują go producenci, którzy spełniają te warunki oraz w swoich wyrobach wykorzystują minimum 95% materiałów ekologicznych (wyjątki to np. skarpetki lub stroje sportowe, dla których próg wejścia wynosi 70% włókien eko w składzie).

 

Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka

Jest to jeden z najbardziej znanych certyfikatów w Polsce. Odzież, która na opakowaniu zawiera logo Instytutu Matki i Dziecka, przeszła szczegółowe testy i badania wykonane przez specjalistów zajmujących się zdrowiem i rozwojem dzieci. Dzięki temu masz pewność, że spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa.

 

Certyfikat Bezpieczny dla Dziecka

Jest to atest nadawany przez Instytut Włókiennictwa. Ubranka posiadające ten certyfikat są bezpieczne dla dzieci i nie zawierają m.in. formaldehydu, barwników alergennych, metali ciężkich i pozostałych szkodliwych substancji.

 

Kupując sukienki dla dziewczynek i inne ubranka z odpowiednimi oznaczeniami, masz pewność, że trzymasz w ręku bezpieczny produkt, który pozwoli prawidłowo rozwijać się Twojemu dziecku. Warto zwracać uwagę na certyfikaty, gdyż także Twoja decyzja zakupowa wpływa na przyszłe działania firm w kontekście ochrony środowiska czy warunków pracy. Taki mały gest, a tyle znaczy!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium