Jak usuwać uporczywe plamy z sukienek dla dziewczynek? 0
Jak usuwać uporczywe plamy z sukienek dla dziewczynek?

Niestety, stało się – ulubiona kreacja Twojej córki pobrudziła się podczas szalonych zabaw z kolegami i koleżankami. Cóż, dziecko to nie manekin i trudno oczekiwać od niego ciągłego stania w jednym miejscu, aby nie zniszczyło wizytowej sukienki.

 

Co jednak robić w sytuacji, gdy plama nie chce zejść? Czy taka sukienka dla dziewczynki nadaje się już tylko do wyrzucenia? Jak uratować kreację i pozbyć się niechcianych zabrudzeń bez ryzyka zniszczenia materiału? Czytaj dalej!

 

Najważniejsze – zachowaj spokój!

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której Twoja córka zabrudzi swoją elegancką sukienkę dla dziewczynki, przede wszystkim zachowaj spokój. Zapytaj, co się stało i postaraj się jej szybko zmienić kreację. Wytłumacz całą sytuację spokojnym głosem, by zrozumiała, dlaczego unikanie zaplamienia ubrania jest takie ważne. 

 

Pamiętaj, że Twoje dziecko nie ubrudziło wizytowej sukienki umyślnie i nie chciało Ci w ten sposób zrobić na złość. Ono dopiero poznaje świat i nie zawsze zdaje sobie sprawę z konsekwencji swoich działań. Jeszcze nie wie, że np. plama z trawy czy krwi może na zawsze popsuć kreację.

 

Relacje między Wami powinny być ważniejsze niż rzeczy materialne. Później możesz zastanowić się, co zrobić, by sukienka dla dziewczynki odzyskała swój dawny blask.

 

Jak usunąć plamę z trawy?

Zabrudzenia z trawy to jedne z najtrudniejszych plam do wywabienia i jedne z najczęstszych, jakie dzieci przynoszą do domu na ubraniach. Wystarczy drobne potknięcie na trawie i zielone zatarcie na sukience dla dziewczynki gotowe. Wszystko to dzieje się za sprawą chlorofilu zawartego w roślinach, który bardzo silnie barwi tkaninę ubrania.

 

W przypadku usuwania plamy z trawy liczy się czas. Nie możesz dopuścić do jej zaschnięcia! Aby skutecznie się jej pozbyć, zamocz zabrudzoną sukieneczkę dla dziewczynki w zimnej wodzie. Dla lepszego efektu możesz dodać odrobinę spirytusu. Do białych ubrań świetnie sprawdzi się także kwasek cytrynowy, woda utleniona albo płyn do mycia naczyń.

 

Zanurz sukienkę dla dziewczynki w tak przygotowanym roztworze, delikatnie potrzyj miejsce zabrudzenia i pozostaw do namoczenia. Następnie wypierz ubranie tak, jak wskazuje instrukcja na metce.

 

Jak usunąć plamy z krwi?

Czasem upadki dziecka kończą się na tyle niefortunnie, że pozostaje po nich rana, z której sączy się krew. Jeśli zaplamiła ona sukienkę dla dziewczynki, warto zareagować szybko. Intensywna czerwień krwi z czasem brązowieje, a przez to ulega utrwaleniu na materiale.

 

Do usunięcia plamy z krwi użyj zimnej wody. To bardzo ważne, ponieważ zbyt ciepła ciecz spowoduje ścięcie się białka we krwi, a przez to plama jeszcze bardziej utrwali się na materiale.

 

Dla wzmocnienia efektu czyszczenia dodaj sól kuchenną lub użyj szarego mydła. W przypadku białych tkanin dobrze sprawdzi się także sok z cytryny, woda utleniona lub soda oczyszczona. Następnie ubrudzoną tkaninę delikatnie potrzyj i płucz do momentu, aż plama całkowicie zniknie. Możesz wcześniej namoczyć materiał w roztworze. Po wszystkim wypierz ubranie tak jak zawsze.

 

Jak usunąć tłustą plamę z ubrania?

Większość małych dzieci nie ma jeszcze dobrze skoordynowanych ruchów. Zatem może zdarzyć się, że podczas uroczystego obiadu łyżka rosołu zamiast do buzi trafi wprost na sukienkę dla dziewczynki. Co zrobić w takiej sytuacji, żeby tłusta plama nie zniszczyła ulubionej kreacji?

 

W takim przypadku użyj szarego mydła, proszku do pieczenia i wody utlenionej. Najpierw potrzyj plamę detergentem pod bieżącą wodą. Następnie zalej ją na kilka minut wodą utlenioną. Następnie znów użyj wody z mydłem, a na koniec upierz w pralce z dodatkiem proszku do pieczenia.

 

Trudną do wywabienia plamą jest także połączenie tłuszczu z barwnikiem, np. przyprawą curry. W takim przypadku namocz zabrudzoną sukieneczkę dla dziewczynki w roztworze z szarego mydła i zostaw na godzinę. Wypłucz dokładnie kreację, a następnie za pomocą ściereczki z mikrofibry nasączonej w spirytusie pocieraj plamę przez kilka minut. Na koniec upierz w pralce tak jak zwykle.

 

Jak usunąć czekoladę z sukienki dla dziewczynki?

Jednym z ulubionych dziecięcych smakołyków jest oczywiście czekolada. Niestety tak samo, jak dobrze smakuje, równie skutecznie brudzi ubrania. A jak wiadomo, dzieci lubią jeść „całym sobą”. Jak wyprać sukienkę dla dziewczynki zaplamioną czekoladą?

 

Do usunięcia plam z czekolady świetnie sprawdzi się… ciepłe mleko! Polej nim zabrudzone miejsce na ubraniu, a następnie upierz całość w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Jeśli plama nadal nie chce zejść, wypróbuj połączenie żółtka kurzego i gliceryny. Nałóż mieszankę na zabrudzenie a po kilku minutach zmyj ciepłą wodą. Dobrze działa także roztwór z sody oczyszczonej.

 

Jak usunąć gumę do żucia z ubranka dziecięcego?

Kto nigdy nie usuwał gumy do żucia z dziecięcych włosów, ten nie zna życia! W najgorszym wypadku można uciąć oklejony nią kosmyk. Jednak jeśli guma do żucia dostanie się na sukienkę dla dziewczynki, to sytuacja robi się poważna. W przypadku ubrania trzeba poradzić sobie inaczej. Jak?

 

Po prostu umieść sukienkę dla dziewczynki w torbie, a następnie włóż ją na noc do zamrażarki. Na drugi dzień zeskrob gumę z ubrania. Pozostałości usuniesz za pomocą ściereczki nasączonej spirytusem. Gotowe!

 

Jak pozbyć się żółtych plam na kreacjach?

Powodem takich przebarwień mogą być pot, suszenie ubrań na słońcu lub pranie w wodzie o dużej zawartości żelaza. Jeśli zauważyłaś żółte plamy na białych lub jasnych sukienkach dla dziewczynek, nie musisz ich od razu wyrzucać do kosza.

 

Aby pozbyć się zażółceń na ubrankach dziecięcych, po prostu użyj wybielacza. Jeśli jednak stawiasz na domowe sposoby, wykorzystaj do tego:

  • roztwór octu z wodą oraz mieszankę soli, sody oczyszczonej oraz wody utlenionej, w których namoczysz ubrania przed upraniem;
  • roztwór soku z cytryny, wody utlenionej i ciepłej wody do namoczenia przed upraniem.

 

Chociaż plamy na ubrankach dziecięcych wyglądają nieraz poważnie, zazwyczaj da się je wywabić. Warto zachować spokój i dopasować sposób działania do rodzaju zabrudzenia.

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium