Jak dobrać ubrania dla szczególnie wrażliwej skóry? 0
Jak dobrać ubrania dla szczególnie wrażliwej skóry?

Czym się różni skóra dziecka od skóry dorosłego?

Skóra to największy narząd człowieka, który pełni wiele ważnych funkcji (m.in. ochronną, termoregulacyjną, metaboliczną i dotykową). Jednak na początku życia dziecka nie jest on jeszcze w pełni rozwinięty. Potrzebuje co najmniej 3 lat, aby wykształcić wszystkie niezbędne mechanizmy. Przez to dziecięca skóra jest delikatna i bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne.

 

Jakie są zatem różnice w skórze dziecka i dorosłego? Skóra dziecka:

  • Mniej utrzymuje ciepło z powodu niewykształconych gruczołów łojowych i potowych.
  • Ma mniej włosów, więc ochrona UV jest słabsza.
  • Zawiera mniej połączeń międzykomórkowych i komórek barwnikowych, przez co jest bardziej narażona na oparzenia słoneczne.
  • Jest cieńsza od skóry osoby dorosłej oraz ma skłonności do szybszego wysuszania się i utraty wody.
  • Powierzchnia skóry w stosunku do masy ciała jest znacznie większa.
  • Skóra noworodka ma pH bliskie neutralnego, dlatego skóra dziecka jest bardziej podatna na infekcje i podrażnienia.

Jakie są więc najważniejsze zasady dla zachowania dobrej kondycji skóry dziecka?

  • Regularne mycie, szczególnie w zakamarkach, gdzie lubią się zbierać brud i pot.
  • Nawilżanie za pomocą przeznaczonych do tego preparatów dla dzieci.
  • Odpowiednie wietrzenie poprzez wybór ubranek z naturalnych tkanin i o właściwym kroju.

 

Czasem jest jednak tak, że mimo iż codziennie dbasz o skórę malucha, dziecko wierci się, kręci, marudzi i krzyczy podczas ubierania się. Być może nie chodzi o zwykłe podrażnienie skóry, a o głębszy problem, jakim są zaburzenia integracji sensorycznej.

 

Co to są zaburzenia integracji sensorycznej (SI)?

Mianem zaburzeń integracji sensorycznej określa się nieprawidłową reakcję organizmu na bodziec zewnętrzny (nadwrażliwość, podwrażliwość lub poszukiwanie stymulacji sensorycznej). Mogą dotyczyć jednego lub kilku systemów zmysłowych. Przyczyn tego stanu rzeczy bywa wiele – zaczynając od rozwoju płodowego, poprzez rodzaj i przebieg porodu, na czynnikach środowiskowych kończąc.

 

Czym najczęściej objawiają się zaburzenia SI? Jeśli zauważyłaś, że Twoje dziecko wykazuje np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwość na bodźce, ma zaburzenia mowy, problemy ze skupieniem, koncentracją uwagi, jest nadpobudliwe emocjonalnie lub niezgrabne ruchowo, rozważ udanie się z tym do odpowiedniego specjalisty.

 

A jak jeszcze możesz wspierać tak wrażliwego malucha? Poprzez dobór właściwej garderoby dziecięcej. Przeczytaj, co jest kluczowe przy wyborze ubranek dla wrażliwego na dotyk dziecka.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubrań dla wrażliwego dziecka?

Wbrew pozorom nawet najmniejszy element ubrania, np. sukienki dla dziewczynki, może mieć ogromne znaczenie w komforcie dla dziecka wrażliwego sensorycznie na dotyk. Wybierając odpowiedni strój, wesprzesz jego rozwój i zmniejszysz nieprzyjemne reakcje na bodźce. Co zatem warto wziąć pod uwagę?

 

Materiał

Miękka i naturalna tkanina w sukience dla dziewczynki będzie nie tylko przyjemna w dotyku, ale także zapewni odpowiednie warunki skórze dziecka. Przewiewność oraz odprowadzanie wilgoci zmniejszają ryzyko podrażnień, które mogłyby dodatkowo wzmocnić dolegliwości zaburzeń SI.

 

Właściwy krój

Jeśli Twoje dziecko jest wrażliwe na dotyk, a do tego jego skóra ma tendencje do podrażnień, wybieraj raczej luźne kroje ubrań i sukienek dla dziewczynek. Każde dodatkowe zwężenie czy dopasowanie może wzmocnić objawy, a przez to maluch będzie niechętnie zakładał wybraną kreację. I awantura gotowa.

 

Odpowiedni rozmiar

Zbyt duże, a tym bardziej zbyt małe ubrania również mogą wzmagać efekty zaburzeń SI. Dobieraj rozmiar do aktualnych wymiarów dziecka, dzięki czemu żaden nadmiarowy materiał czy ucisk nie spowoduje nieprzyjemnych reakcji u malucha.

 

Aplikacje

Dodatki w postaci cekinów, perełek czy innych aplikacji na sukience dla dziewczynki może i wyglądają efektownie, ale w przypadku wrażliwego na dotyk dziecka raczej się nie sprawdzą. To dodatkowe bodźce, które mogą być dla niego niekomfortowe. Dla bezpieczeństwa lepiej z nich zrezygnować.

 

Metki, szwy i zamki

Kolejnym czynnikiem, który może sprawiać nieprzyjemne wrażenia dotykowe, są metki, krzywe szwy oraz zamki błyskawiczne ulokowane w złych miejscach sukienek dla dziewczynek. Poza tym długotrwałe działanie tych niewygodnych elementów może również zranić Twoje dziecko i spowodować nieprzyjemne podrażnienia.

 

Zanim więc zdecydujesz się na konkretny model kreacji, przyjrzyj się szwom oraz zamkom błyskawicznym, a po zakupie usuń wszystkie metki. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

 

Dla wymagających dzieci dobór garderoby i kreacji na specjalne okazje w postaci sukienek dla dziewczynek może być nie lada wyzwaniem. Jednak regularna praca terapeutyczna oraz konsekwencja w doborze tylko wygodnych i niekrępujących ruchów strojów mogą sprawić, że wkrótce ubieranie stanie się nie przykrym obowiązkiem, a przyjemnością.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium